Film i teatr
Manufaktura Królewska to kontynuatorka najlepszych tradycji rękodzielniczych przełożonych na potrzeby współczesności.

W Manufakturze Królewskiej wykonywane są tkaniny o najpiękniejszych splotach żakardowych, wspaniałym rysunku i miękkim chwycie. Skomplikowane połączenia sprawiają, że tkaniny wyróżnia niezwykle wypukła faktura. Takiego efektu nie można uzyskać za pomocą żadnej nowoczesnej technologii. Z tego powodu tkaniny utkane w Manufakturze przeznacza się do przygotowywania unikatowych kolekcji, m. in. na potrzeby scenografów teatralnych i filmowych oraz dla projektantów mody i wnętrz, zarówno historycznych, jak i bardzo nowoczesnych, np. minimalistycznych i loftowych.

Manufaktura Manufaktura

Manufaktura przygotowywała tkaniny do wielu superprodukcji filmowych. Trudno też znaleźć polski teatr z historycznym repertuarem, który nie korzystałby przy szyciu strojów na widowiska teatralne z możliwości, jakie daje zastosowanie ręcznie tkanych żakardów dla uzyskania wiarygodności i prawdziwości inscenizacji.

Manufaktura Królewska wykonywała tkaniny między innymi do takich filmów, jak:

Pan Tadeusz
Ogniem i mieczem
Quo vadis
Ostatni smok (produkcja Hollywood)
Stara baśń


Z utkanych w Manufakturze materiałów uszyto stroje do ponad 50 sztuk teatralnych wystawianych w teatrach polskich i zagranicznych, np. w mediolańskiej La Scali.

Ostatnią realizacją były tkaniny wykonane do uszycia wszystkich strojów dla aktorów grających w inscenizacji Cyda w Teatrze Polskim w Warszawie zaprojektowanych przez znakomitą scenograf Dorotę Kołodyńską.

Zobacz więcej...

Stroje wykonane z tkanin przygotowanych w Manufakturze można było także oglądać w tak znamienitych przedstawieniach, jak:

Straszny Dwór
Zemsta
Makbet
Kupiec wenecki
Sen nocy letniej


i w wielu innych widowiskach teatralnych.
Wnętrza
Tkaniny wykonywane w Manufakturze są wyjątkowe. Czasami prezentują się jak wschodnie jedwabie, a czasami jak wiejskie samodziały.

Wszystkie mają niepowtarzalne wzory i zróżnicowaną kolorystykę - od jednobarwnych, przez pastelowe cieniowania, do zdecydowanych ostrych barw. Często mienią się i pobłyskują jedwabną lub miedzianą nicią. Ich oryginalność polega na nierównościach, które odzwierciedlają siłę, z jaką tkaczka uderza ręką w czółenko. Piękne sploty, wspaniały rysunek i wypukła faktura sprawiają, że tkaniny pozwalają na osiągnięcie niezwykłego efektu w aranżacji wnętrz.

Manufaktura

Manufaktura Manufaktura

Utkane tradycyjną techniką materiały znakomicie pasują do klasycznych wnętrz dworkowych, do rezydencji, wiejskich domów realizowanych w różnych stylach, siedlisk, pensjonatów. Sprawdzają się i dodają smaku także nowoczesnym apartamentom wprowadzając zaskakujący element do minimalistycznych wnętrz, bądź ocieplają otwarte przestrzenie loftów.

Manufaktura Manufaktura

W Manufakturze powstają głównie żakardy wykonane w oparciu o naturalne surowce – przede wszystkim len, jedwab, wełnę i bawełnę.

Walory naszych tkanin doceniają projektanci wnętrz i indywidualni klienci poszukujący oryginalnych dodatków do dekoracji swoich domów i mieszkań.

Gotowe wyroby powstające w Manufakturze są także znakomitym prezentem – może to być prezent z Polski, prezent ślubny i na różne inne okoliczności – sprawiają, że ofiarowujemy naprawdę oryginalny i niepowtarzalny prezent, pozwalając obdarowanemu poczuć się wyjątkowo.

Codzienna bieżąca produkcja Manufaktury jest ukierunkowana przede wszystkim na tkaniny do dekoracji wnętrz. Zważywszy na zróżnicowanie wzorów i kolorystyki pole do popisu przy aranżacji wnętrz z wykorzystaniem naszych tkanin jest ogromne. Nasi Klienci, miłośnicy pięknych tkanin, wielokrotnie korzystają z naszej bogatej oferty.

Proponujemy wielkiej urody różnorodne tkaniny i gotowe wyroby:
  • do dekoracji stołów (obrusy, bieżniki, serwety)
  • do dekoracji ścian i podłóg (makaty, kilimy, gobeliny, dywany)
  • do dekoracji okien i drzwi (zasłony, kotary, tkaniny na rolety)
  • do dekoracji sof, kanap, łóżek (narzuty, dekoracje na narzuty, poduszki)
  • oraz tkaniny wykonywane na indywidualne zamówienia (dobór wzoru i kolorystyki)
Utkane w Manufakturze makaty czy obrusy maja styl i duszę oraz urok ręcznego wykonania. Wysublimowane gusty naszych Klientów nie akceptują tkaninowych dekoracji pochodzących z mechanicznego krosna. Makata wykonana ręcznie w oparciu o artystyczne wzornictwo staje się wiarygodna, jest jak obraz namalowany przez artystę.
Dowiedz się więcej...

Zapraszamy do współpracy projektantów wnętrz, projektantów aranżacji i fotografów artystycznych.